תבדקו את עצמכם: כל מה שצריך לדעת על בדק בית

כמה חשוב לקבל חוות דעת מקצועית, בעיקר כשמדובר בצמתים בחיים כגון רכישת נכס חדש. צעד חשוב כמו זה, לא ניתן לבצע מבלי להתייעץ לפני שבכלל חותמים על ההסכמים. אין ספק שייתכן שראיתם נכס מרהיב ביופיו שאפילו בעומד בתקציב שלכם, אבל רגע לפני שאתם חותמים על החוזה הגדול ביותר בחייכם, עצרו. האם חשבתם לבצע בדק בית לצד קבלת הייעוץ המשפטי בכל הקשור לחוזה עצמו? המטרה כאן היא להביא גורם מקצועי שייכנס לדירה, בית פרטי או אפילו לבניין מגורים ויביט בנכס מנקודת מבט הנדסית מקצועית. אותה עין מקצועית ובעלת ניסיון תאפשר לו לראות ליקויים ובעיות שגם אם ברגע זה לא פוגמים במבנה, ייתכן שהם בעלי פוטנציאל להתפתח לבעיות אסתטיות ואפילו מסכנות חיים בחל מהמקרים.

3 מקרים בהם נדרש לבצע בדק בית

נהוג לחשוב כי בדק בית הוא צעד מתבקש אך ורק במצב בו רוכשים נכס חדש. ובכן, לא בדיוק, כפי שעולה משלושת המצבים העיקריים בהם יידרש להזמין את הבדיקה:

  • כשמקבלים דירה חדשה מקבלן – תהליך בנייה הוא מסובך וארוך ומעורבים בו גורמים רבים, כך שאי אפשר שלא לחשוד בסיכוי שאחד מהם לא עשה את העבודה כראוי. בכדי לעלות על התקלות האלה בהקדם, כדאי להזמין בדק בית ולמצוא את אותם ליקויים שעלולים לפגוע באיכות המבנה, ולהביא לירידה בערך הנכס. אותם ליקויים לרוב עולים לא מעט, ואם ישנה אפשרות להוריד מכם את העול, אין כל סיבה לוותר על כך. בדק הבית יעניק לכם בטחון וערבות לעובדה שהנכס החדש שלכם בנוי ברמה הגבוהה ביותר ומוכן לאכלוס.
  • נכס יד שניה – חלקנו יעדיפו לרכוש דווקא נכס מיד שניה, שנראה מצוין על פני השטח. איפה מתחילה הבעיה? כשהשיפוץ הוא קוסמטי בלבד, ומכסה על תשתיות רעועות שתוך זמן קצר לאחר הכניסה לדירה יהפכו לבעיה של ממש עבור הדיירים במקום. בדק בית יסייע לחשוף את אותן תקלות חבויות ויאפשר לבצע הערכה מדויקת יותר של הנכס, על פיה ניתן אף להתמקח על המחיר שלו.
  • שיפוצים – החלטתם שהגיע הזמן לשדרג את הדירה שלכם? לשבור קיר אולי? הרי חשוב לכם לוודא שהעבודה נעשתה על הצד הטוב ביותר, על אחת כמה וכמה כשמדובר בעבודות תשתית כגון אינסטלציה ומערכת החשמל. כדי להשיג את המטרה כדאי לקרוא לבדק בית ולעקוב אחר עבודתו של קבלן השיפוצים.

מה כולל תהליך בדק בית והאם אפשר לוותר עליו?

תהליך בדק בית כולל כמה מרכיבים חשובים שלרוב אינם משתנים, ונחשבים לקריטיים ביותר בתהליך הבנייה. מרכיבים אלו מקנים לדיירים את איכות החיים הגבוהה שהם מצפים לה, ומבטיחים תנאי תחזוקה נאותים ומראה אסתטי ונעים:

  • מקורות רטיבות – הצנרת בבית היא אחת התשתיות החשובות ביותר, וכל ליקוי בה עלול להתפתח לכדי מפגע של ממש שמחליש את המבנה והופך לסכנת חיים. הבעיה הגדולה של הצנרת היא שלא בכל מצב אפשר לעלות על הבעיות לפני שהן הופכות לבולטות יותר לעין. לדוגמא, במצבי קיצון הרטיבות מופיעה הרבה לאחר הנזילה, במצב שבו הנוזל כבר המיס את חלקו הפנימי של הקיר והרס אותו.
  • מערכת החשמל – מה היינו עושים בלי חשמל? בלעדיו, סביר שלא היינו מסוגלים לנהל את אורח החיים שאנו מנהלים כיום. עם זאת, מערכת החשמל עלולה להוות סכנה של ממש אם לא שומרים עליה וערים לתקלות שעלולות להיווצר בה. בדק בית הכולל את ארון החשמל, החוטים ונקודות החשמל בתוך הבית, יבטיח סביבה בטיחותית ואיכותית יותר עבור כל אדם שייכנס הביתה. במקרים מסוימים נציגי חברת החשמל יאשרו שדרוג של המערכת למתכונת תלת פאזית או לאמפר גבוה יותר בכדי לייעל את שימוש מערכת החשמל בבית.
  • איטום – בכל חורף, עומדים המבנים השונים בפני המבחן האמיתי; רוחות, גשמים, ברד ועוד. במבנים ישנים יותר סובלים הדיירים מרטיבויות, הצפות ושלל בעיות שנוצרות בשל התשתיות הישנות והרעועות שאינן מצליחות כבר לעמוד בפני הקשיים שהאקלים מציב בפניהן. אופציה ראשונה היא כמובן להעביר את המבנה לתמ”א ולבנות מחדש, אופציה אפשרית אחרת היא פשוט לאטום את הקירות בחומר מיוחד המחזק את עמידותם כנגד מכשולי החורף.
  • אסתטיקה – הרי אף אחד לא מעוניין לעבור לנכס מתפרק ומתפורר. מסיבה זו, אחד הפרמטרים אותם בודקים בבדק הבית הוא המראה של הנכס כולו; האם הקירות מתקלפים, האם ישנן רטיבויות שנראות לעין, האם הריצוף נמצא במקומו? במידה ולא, יצוין גם הוא בדו”ח בדק הבית המופק בסופו של דבר.

 

ומה אם צצו כשלים שונים במהלך הבדיקה?

זוהי שאלת השאלות והתשובה עליה תהיה תלויה בקבלנים והיזמים מהם נרכש הנכס; האפשרות הראשונה היא שאותם גורמים יקחו על עצמם את האחריות לביצוע התיקונים. האפשרות השניה והפחות חביבה עלינו היא התנערות מאחריות, כלומר כעת על הרוכשים להחליט האם ברצונם לוותר מראש ולקחת על עצמם את עלות התיקון, או לפנות לעורך דין. אין ספק שזה נשמע כמו תהליך מסובך וארוך, אבל זה לא חייב להיות! עם SmartLaw – שירותים משפטיים אונליין תוכלו למצוא פתרון כולל בלחיצת כפתור, כשכל מה שעליכם לעשות זה רק להשאיר את הפרטים שלכם כאן באתר. בתוך זמן קצר אחד מאנשי המקצוע המעולים ייצור עמכם קשר, ויחד אתכם ייצור אסטרטגיית פעולה שהמטרה שלה היא לוודא לעשות הכל בכדי שתקבלו את הזכויות שמגיעות לכם, ואת הנכס ששילמתם עליו.

 

Scroll To Top