זמן סביר לתיקון ליקויים בדירה

ליקויי בניה הם תופעה נרחבת – הן בדירות יש שניה המיועדות לשכירות, והן בדירות קבלן חדשות מהניילון. כמעט כל אדם שרוכש דירה יוכל להעיד על כך שנתקל בבעיה כזו או אחרת, דווקא לאחר ששילם את מיטב כספו והנכס נמסר לו. הליקויים עצמם אינם נחשבים חריגים, אך בשל פערי ידע בין רוכשי הנכסים והקבלנים, עלה הצורך להבין מהו זמן סביר לתיקון ליקויים בדירה ועל אופי הליקויים הללו. כך, נוצר החוק המכר (דירות), תשל”ג – 1973, המציג הוראות שונות המטילות חובה על הקבלנים לתקן ליקויים בדירות שמכרו.

 

סעיף 4 לחוק קובע כי; “נתגלתה אי התאמה או אי התאמה יסודית הניתנת לתיקון, על הקונה לתת למוכר הזדמנות נאותה לתקנה, ועל המוכר לתקנה תוך זמן סביר”. כלומר, על המוכר לתקן כל אי התאמה ובעיה העולה במסגרת תקופת הבדק, להוציא ליקויים שייווצרו באשמתו או בשל רשלונות של הרוכש. לאחר תקופת הבדק מתחילה תקופת האחריות, במסגרתה חלה חובת התיקון של אותם ליקויים.

 

זמן סביר לתיקון ליקויים בדירה – מה עושים במקרה בו הקבלן מתחמק?

 

זה שהקבלן מקבל את ההזדמנות להוריד מעצמו את האחריות ולהעביר אותה לרוכש הנכס, לא אומר שהוא נתון לחסדיו של הקבלן. להפך, אם הקבלן לא ניגש תוך זמן סביר לתיקון ליקויים בדירה שמכר, ומטרתו להתיש את הבעלים החדשים שלה, ישנם כמה צעדים חשובים שכדאי שיבצעו לפני שהם רצים לתקן הכל בעצמם. ראשית כל יש לבצע בדק בית על מנת לתעד את הליקויים (במידה והם קיימים), לקבל חוות דעת של איש מקצוע המומחה לאיתור ליקויים ואף ייצור דו”ח המפרט אותם. בסופו של דבר תועבר הודעה רשמית לקבלן על כוונת בעל הדירה החדש לבצע את התיקונים, כשהאפשרות לתבוע פיצויים מהקבלן עדיין פתוחה בפניו.

 

  • בתי המשפט –ברוב המקרים, הקבלנים אכן יחויבו בתשלום הליקויים והנזקים, כשהחסרון טמון בכך שלרוב מדובר בתהליך ארוך יחסית הכולל דיונים אין ספור בנושא ליקויי הבנייה, כשכל הזמן הזה, הדיירים ‘תקועים’ עם נכס בעל ליקויים שעלולים להוריד משמעותית את איכות החיים שלהם.
  • בוררות – אפשרות נוספת היא להעביר את הסמכויות מבתי המשפט לגוף חיצוני ומקצועי – בוררות, המתמחה בעולם הנדל”ן. אנשי המקצוע שנמצאים שם, יוכלו לפתור סוגיות שונות בהליכי בוררות מהירים הרבה יותר ממה שמערכת המשפט יכולה להציע ברוב המקרים. כדאי לציין שגוף זה מהווה כתובת גם לבעלי דירות במקוה של תלונות, וכן כאמצעי המפקח על סטנדרטים גבוהים ונאותים בתחום הבנייה. אולם העברת הדיון לבוררות כפופה להסכמת הצדדים ולעיתים נובעת גם מהסכם המכר עליו חתמתם שווה לבדוק…

 

חשוב לציין שלא משנה לאיזה מהגופים יחליטו רוכשי הדירות לפנות, בסופו של דבר – אם התהליך יתבצע נכון, יינקטו צעדים נכונים נגד הקבלנים שבאופן שיטתי מתגלים במבנים שלהם ליקויים חמורים, וכן כנגד קבלנים המתחמקים מלקחת אחריות על ליקויים שמתגלים, וכמובן לתקן אותם.

 

לא מתפשרים על איכות החיים – נעזרים בעורכי דין מקצועיים

 

אז אם גם הקבלן שלכם לא משקיע זמן סביר ליקון ליקויים בדירה החדשה שחסכתם עבורה במשך כל כך הרבה זמן, אם התגלו ליקויים בדירה שמונעים מכם לעבור אליה באופן רשמי, אין כל סיבה לבזבז זמן ולהמתין! כל מה שאתם צריכים לעשות זה להשאיר לנו פרטים ובקרוב מאוד, אחד מאנשי המקצוע המעולים של סמארט לאו – שירותים משפטיים און ליין יחזור אליכם עם כל המידע הרלוונטי שאתם צריכים לדעת אודות תהליך השבת הזכויות והפיצויים שמגיעים לכם.

להשארת פרטים לחצו כאן

 

Scroll To Top