פיצוי עבור איחור במסירה

פיצוי איחור במסירה -מה זה בכלל?

הפיצוי הם כספים שהקונה צריך לקבל מהחברה הקבלנית או היזם בגין איחור במועד מסירת הדירה שנקבע בהסכם המכר (המועד החוזי) לא פעם מטשטשים הקבלנים את המועד על מנת לערפל את מועד המסירה במטרה להתחמק מתשלום.

כיצד נקבע גובה הפיצוי?

הפיצוי נקבע על פי נוסחה שקבועה בחוק (המכר דירות). הנוסחה הינה פשוטה למדי ובגדול מהיום ה-61 לאיחור החברה הקבלנית צריכה לשלם פיצוי לקונה בסך של 150% מדמי השכירות הפוטנציאלים בגין הדירה שלא נמסרה במועדה, החל מהיום הראשון לאיחור, כך שהפיצוי משולם גם על החודשיים שעברו וכן על כל יום נוסף שיתווסף לאיחור, עד לתקופה של 8 חודשים מהמועד החוזי, לאחר מכן יורד גובה הפיצוי לסך של 100% מדי השכירות הכל בכפוף לחוק ולדין.

איך מחשבים את הפיצוי?

בשביל זה לא צריך להתאמץ – לחצו כאן והמחשבון שלנו יערוך את החישוב עבורכם.

איך מקבלים את הכסף ומה צריך להוכיח כדי לקבל את הפיצוי?

עקרונית, הקבלן צריך פשוט לשלם את זה. אלא שברוב המקרים, הקבלנים לא ממהרים לשלוף את הארנק מהכיס ולא פעם כדי לקבל את הפיצוי צריך הקונה, לנהל מו”מ קשוח עם הקבלן או להגיש תביעה ולהוכיח מה דמי השכירות שחלים על הדירה. הדרך המקובלת לעשות זאת עוברת דרך חוות דעת שמאית שעל הקונה להציג בבית משפט. לחוות דעת ישנן עלויות ולכן תמיד כדאי להתאגד מספר דיירים וללכת על ניהול מו”מ קבוצתי מול הקבלן אצל עורך דין מנוסה או להגיש תביעה יחד.

הקבלן טוען שהוא לא אשם ושהעיריה או גורמים אחרים אשמים בעיכוב מה עושים?

הטענה “זו לא אשמתי” נשמעת מפיהם של קבלנים רבים אשר ממהרים להטיל את האשמה על כל העולם, פרט להם כדי להתמחק מהתשלום לקונים. בפועל בתי המשפט לא ממהרים “לנקות” את הקבלן מאחריות ובפסיקה נקבע כי על הקבלן להוכיח את זה על פי דיני הראיות ולכן מומלץ מאוד להסתייע במשרד עורכי דין מנוסה אשר יש לו היכולת והנסיון להתמודד עם טענות מסוג זה ולתת להם מענה ראוי.

הקבלן טוען שהוא לא אשם אלא העיכובים שנגרמו נגרמו מחמת כח עליון, מה עושים?

הקבלן יכול לטעון הרבה דברים, אבל עליו להוכיח זאת, שכן החוק והפסיקה קובעים באופן נחרץ כי ככל ומדובר באיחור במסירה כתוצאה מנסיבות שאינן בשליטת המוכר ושהסיכון להתרחשותן ולתוצאותיהן אינו מוטל עליו – נטל ההוכחה מוטל עליו. ולכן לדבר זה קל להוכיח זה כבר סיפור אחר. מניסיוננו לא פעם מדובר בטענה שאין מאחריה כל בסיס עובדתי, אולם כל מקרה צריך להבדק לגופו על ידי גורם מקצועי.

איך משפיעה הקורונה על קבלנים ומה עושים לגבי זה?

עקרונית ענף הבניה לא נפגע באופן קשה ממשבר הקורונה ביחס לענפים אחרים, אולם עדיין קבלנים רבים מדווחים על קשיים במסירה.  בקיץ 2020 ביצע משרד השיכון סקרים באתרי בנייה בניסיון לבדוק את נושא האיחורים ולפי הנראה העיכובים במסירת הדירות נעים בין 70 ל-90 יום, כתוצאה מהקורונה. לאור זאת, מסתמנת מגמה להקטין את הפיצויים באופן רוחבי אך לא לבטלם לגמרי, בשלב זה אין כרגע החלטה ברורה בנושא.

כדי לפתור את המצב הוקם צוות בין משרדי, בהובלת נציגי מחלקת יעוץ וחקיקה במשרד המשפטים, ובראשם משנה ליועמ”ש ארז קמיניץ. וכן נציגים ממשרד הבינוי והשיכון, מאגף תקציבים, מאגף החשב הכללי, ממטה הדיור ועוד.

עניין זה מצדיק עוד יותר את נושא ההתאגדות של הדיירים והצורך בייצוג מקוצעי אצל עורך דין מנוסה.

אוקיי, אני רוצה לקבל את המגיע לי מה עלי לעשות?

הדבר הטוב ביותר הוא לפנות לעורך דין מנוסה. האתר שלנו מאפשר לך לשלוח מכתב התראה בלחיצת כפתור. כדי לעשות זאת לחץ כאן. חשוב לציין כי מכתב ההתראה שלנו יכול לשמש גם בסיס לתביעה קטנה (ככל והסכום של הפיצוי לא עולה על 33,000 ₪) ולכן מאוחר יותר פשוט תוכלו לצרף את המכתב לטופס המתאים (תוכלו לקבל אצלנו) ופשוט ברגע אחד להפוך את המכתב לתביעה משפטית לכל דבר ועניין

הצלחנו להתאגד מספר דיירים עלי לעשות?

פנו אלינו במייל [email protected]  ופרטו את מיקום הבניין מועד המסירה החוזי וקבלו הצעת מחיר ידידותית המבוססת על מחיר קבוצתי. חשוב לציין כי המינימום הנדרש לצורך התאגדות הוא 5 דירות לפחות.

להשארת פרטים אונליין לחצו כאן

Scroll To Top